Profil školy

Základní škola Hlučín-Darkovičky je školou rodinného typu pro děti od 6 do 11 let.

Nachází se v příjemném prostředí okrajové městské části Hlučína, obklopena školní zahradou. Nabízí vzdělávání dětí v 1. až 5. ročníků, přičemž každý ročník je zastoupen samostatnou třídou. V současné době školu navštěvuje 67 dětí, vzdělávání poskytuje 6 pedagogických pracovníků, 2 vychovatelky školní družiny, 1 asistentka učitele a 3 správní zaměstnanci. Ve škole působí pro pedagogy také interní mentor, nově můžeme využít služeb školního psychologa.

Naše vize je společně tvořit školu jako otevřené vzdělávací, informační a kulturní centrum pro žáky a veřejnost.

Co nabízíme?

• bezpečné a přátelské prostředí pro žáky, rodiče a pedagogy
  • všeobecné vzdělávání
  • individuální přístup a rozvoj vnitřní motivace každého žáka
  • aktivní zapojení žáků do učení prostřednictvím aktivizačních metod a forem práce (výuka v centrech aktivit, integrovaná tematická výuka)
  • individuální organizaci výuky (nezvoníme, vyučujeme v blocích, využíváme metody kritického myšlení, zaměřujeme se na čtenářskou a matematickou gramotnost, badatelsky orientované učení)
  • od roku 2022 výuku podle inovovaného vlastního Školního vzdělávacího programu
  • důraz na rozvoj čtenářské gramotnosti již od 1. třídy - výuka genetickou metodou, čtenářské dílny s rodiči i ve třídě
  • výuku anglického jazyka od 1. třídy - dělíme na skupiny s menším počtem dětí
  • zapojení žáků do projektů napříč školou - projektové dny
  • vybudování nové přístavby školy včetně šaten a kmenových učeben
  • kvalitní vybavení školy (nový nábytek ve třídách, koberce, boxy, interaktivní tabule nebo interaktivní dataprojektory ve všech třídách, samostatná jazyková učebna, využívání IPaD tabletů při výuce)
  • plavecký výcvik od 2. do 4. ročníku
  • pravidelné konzultace třídních učitelů s rodiči a žáky ve trojicích (využívání portfolií k hodnocení)
  • program školní družiny denně od 6,30 do 16,15 h
  • pestrou nabídku mimoškolních aktivit - škola v přírodě, lyžařský výcvik, maškarní ples, dílny a vystoupení pro rodiče, Drakiáda, Den dětí aneb Darkovičky se baví, Mikulášská nadílka, Rozsvícení vánočního stromu - adventní dílny a mnoho jiných...
  • zájmové kroužky přímo ve škole - Výtvarně - keramický kroužek, Zálesák, Stolní tenis, Florbal, Veselá věda, Sportovní gymnastika, Klub zábavné logiky a deskových her, Badatelský kroužek, konverzace AJ
  • projekt pro předškoláky - Hurá, budu školákem!
Zázemí školy

Škola je třípodlažní, cihlová. V nedávných letech prošla rozsáhlejší rekonstrukcí - výměna oken, výstavba školní jídelny a školní družiny v podkroví. V roce 2014 byla dokončena přístavba školy zahrnující 2 nové kmenové učebny, šatny a technické zázemí. Zároveň se provedlo zateplení celého objektu, výměna střešní krytiny.

Součásti školy
  • školní družina - 2 smíšená oddělení včetně ranní družiny
  • školní jídelna - výdejna, obědy jsou pro žáky dováženy ze Základní školy Hlučín, Hornická 7
Vybavení školy prostorové
  • 5 kmenových tříd
  • 1 jazyková učebna (plně vybavena vhodnou IT - využívaná i pro výuku informatiky)
  • 1 třída určena jako čítárna
  • 2 kmenové třídy školní družiny
  • jídelna
  • ředitelna, sborovna
  • šatny s individuálními skříňkami
  • školní zahrada (od 8/2020 zrekonstruovaná s novými herními prvky)
  • tělocvična obce pro TV
  • multifunkční hřiště obce pro TV
  • dostatečné sociální zázemí (pro žáky)
Vybavení školy technické
  • WiFi připojení
  • jazyková učebna s 15 PC a 21 IPad tablety pro žáky
  • 1 interaktivní Smart tabule
  • 1 dataprojektor
  • 4 tabule s interaktivními dataprojektory
  • I Pady a notebooky pro učitele
  • 2 vizualizéry
  • 3 Apple TV
  • 1 tiskárna černobílá, 1 tiskárna barevná
Vybavení školy materiální
  • kmenové třídy
  • výškově stavitelné stoly a židle
  • interaktivní dataprojektory
  • koberce ve třídách a školní družině
  • klavír, varhany, kytary
  • multimediální technika, deskové hry ve třídách
  • školní knihovna (pro potřeby jednotlivých tříd a žáků školní družiny)
  • hry, hračky a pomůcky pro volnočasové aktivity

• 04.09.2023

HARMONOGRAM 1. TÝDNE ŠKOLNÍHO ROKU

• 04.09.2023
    Zahájení nového školního roku proběhne 4. září v 8:00 na ZAHRADĚ ZŠ (v nepříznivém počasí v tělocvičně) v Darkovičkách. Součástí bude také "Požehnání pro školáky".
  • 07.08.2023
    V době hlavních prázdnin bude školní družina ZŠ zprovozněna v termínu 7. 8. - 11. 8. 2023, předem přihlášeným žákům. Mimo tento termín bude škola i školní družina ZŠ od 1. 7. do 31. 8. 2023 uzavřena.
  • 17.06.2023

V sobotu 17. 6. 2023 proběhne na hřišti v Darkovičkách od 14,00 "Den dětí, aneb Darkovičky se baví". Na tuto akci vás srdečně zve Klub rodičů a ZŠ.

• 12.05.2023
    Srdečně zveme všechny rodiče a prarodiče v pátek 12. 5. 2023 na společné setkání dětí a dospělých. Sejdeme se v 17,00 v KD v Darkovičkách a společně oslavíme DEN MATEK.
  • 17.04.2023

V pátek 14. 4. 2023 se v naší škole konal zápis do 1. třídy školního roku 2023/2024. K zápisu se dostavilo 20 dětí. Všechny přijaté „předškoláky“ přivítáme ve škole ještě letos a to na akci „Hurá, budu školákem“, která se uskuteční vždy ve čtvrtek od 16.30h, v těchto termínech: 27. 4. 2023, 18. 5. 2023 a 8. 6. 2023.